חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מזונות ילדים

מזונות ילדים הינו חיוב שאינו תלוי בהכנסותיהם של בני הזוג, אם כי בצרכיו של הילד, להם מייחס בית המשפט ועו"ד משפחה את מלוא החשיבות. יתרה מכך, גם אם הגיעו בני הזוג להסדר תשלומי מזונות ילדים במסגרת הסכם גירושין, אם בעתיד סכום הכסף שסוכם בניהם לא יאפשר לילדים מענה לכל צרכיהם ההכרחיים יוכלו לתבוע את מזונותיהם ללא כל קשר להסכם שנערך בין הוריהם.

עו"ד דיני משפחה – לתאום פגישה חייגו :

0737841738
מזונות ילדים - עו"ד ורד לוי

את המזונות ניתן לפצל למזונות הכרחיים ומזונות מדין צדקה, כמפורט להלן:

מזונות הכרחיים – על האב לשאת במזונות ההכרחיים של ילדיו (מזון , ביגוד, הנעלה, מדור וכד'), על האם לא מוטלת חובה לשאת במזונות אלו. החובה לפרנס את הילדים קודמת לזכותו של האב לכלכל את עצמו ולפיכך מזונות אלו ישולמו ללא תלות במצבו הכלכלי של הגבר.

על האב מוטלת חובה אבסולוטית לספק את צרכיו ההכרחיים של ילדיו על לגיל 15. הפסיקה קבעה כי צרכים הכרחיים הינם מזון, ביגוד, הנעלה וחלק יחסי מהוצאות המדור והחינוך. הפסיקה הרחיבה לא אחת את מונח הצרכים ההכרחיים של קטין שמדובר באב אמיד ולהיפך.

מזונות מדין צדקה – מדובר בצרכים עודפים כגון חוגים, שיעורי העשרה, שיעורים פרטיים, טיולים, בילויים, נסיעות בארץ ובחו"ל, מתנות וכיוצא בזה. מדובר בצרכים שאינם הכרחיים וניתן לחייב בהם את האב רק אם ידו משגת לשלם אותם וכן אם בעבר נהגו הילדים לחיות ברמת חיים זו. חובת התשלום על מזונות מסוג צדקה תחול על שני ההורים יחד, בכפוף לכך שהם יכולים לשאת בהוצאות אלו.

מזונות ילדים - התשלום מחושב על פי גיל הילדים

מזונות ילדים - התשלום מחושב על פי גיל הילדים

עד גיל 6 : על פי דין תורה לאב יש חבות מזונות מוחלטת – מדובר בחיוב שאינו תלוי ביכולת הכלכלית של האב, אלא רק בצרכי הילד.

בין הגילאים 6-15 : על פי פסיקת העליון מ2017, האב והאם מחייבים לחלוק בכלל הוצאות הילדים, כך גם בכל הנוגע לצרכים הנובעים מדין צדקה (טיולים, חוגים, מתנות, בילויים וכד') חובת התשלום תחול על שני ההורים באופן שווה.

מגיל 15 – 18 : כל התשלומים שמגיעים לילדי נחשבים מדין צדקה –ההורים נושאים בנטל באופן שווה (בהתאם להכנסותיהם).

בתקופת השירות הצבאי – ביהמ"ש יכול לפסוק מזונות ילדים גם מעבר לגיל 18 – בד"כ דמי המזונות שיפסקו יהיו בגובה שליש מהסכום שהיה נהוג לשלם עד גיל 18.

מדור לתשלום מזונות ילדים

מדור

כחלק מתשלום המזונות האב חייב לשלם עבור מדור לילדיו. הפסיקה קבעה מדרגות משכר הדירה אותם על האב לשלם בגין חלקו של הילד בהוצאות המדור בהתאם למספר הילדים, באופן הבא:

  • ילד אחד- על האב לשאת בעלות של 30% משכר דירה.
  • שני ילדים – על האב לשאת בעלות של 40% משכר הדירה.
  • שלושה ילדים ומעלה –על האב לשאת בעלות של 50% ולעיתים 60% משכר הדירה.


כאשר האם אינה שוכרת דירה אלא רכשה דירה ומחזירה הלוואת משכנתא, נקבע כי גם במקרה זה ניתן לחייב במדור מאחר והחזר המשכנתא על דירה שנרכשה היא הדרך להבטיח את מדור הילד, יש התחשב במרכיב זה בפסיקת מזונות ויש לחייב את האב בחלקו של הילד בהוצאות המדור.

דמי טיפול במזנות ילדים

דמי טיפול

על פי המשפט העברי חובת המזונות של האב כלפי הילדים כוללת גם את החובה לטפל בילדים ומכאן שהוצאות הטיפול בילדים מהווים חלק ממזונות הילדים. הפועל היוצא מכך הינו שכאשר האם היא זו שמטפלת בילדים היא זו שזכאית לקבל דמי טיפול מן האב כחלק מחובתו לשלם את הוצאות הטיפול בילדים.

מזונות ילדים

מספר זה הינו מספר וירטואלי, שהוא חלק משירות תוכן המופעל על ידי זאפ גרופ בע"מ ומפנה את המתקשר לבית העסק.
משתמש העושה שימוש במספר הווירטואלי, מסכים כי החברה תהא רשאית לשמור את מספר הטלפון ממנו התקשר, לכלול אותו במאגר מידע או ליצור באמצעותו קשר עם המשתמש, וכן כי המספר עשוי להשתנות מעת לעת.

מספר הטלפון הרגיל של בית העסק הוא 0737841738
דילוג לתוכן